Společnost Zentiva je jedním z největších výrobců léčiv v České republice. Ročně zde vyrobí více než 140 milionů balení léčivých přípravků. Zentiva, která působí ve více než 30 evropských zemích, je řízena z Prahy. Sídlí zde nejen vedení firmy a výrobní závod, ale také globální centrum pro výzkum a vývoj. Jeho ředitelem je Pavel Šebek. Co jsou generické léčivé přípravky, jaké zde probíhají inovace a jak se Zentiva podílí na vytváření inovačního potenciálu České republiky?
Při slově generika si většina lidí představí kopie originálních léčiv. Kde je tedy pro generickou společnost prostor pro inovace?
Vývoj generik není o kopírování, jak si lidé často představují. Abychom mohli uvést naše produkty na trh co nejrychleji, s co nejnižšími možnými náklady na výrobu a zároveň s nejvyšší možnou přidanou hodnotou pro pacienta, musíme přicházet s celou řadou inovativních řešení. Neinovujeme na úrovni molekuly účinné látky, ale na úrovni lékových forem a technologií. Z pohledu přínosu pro pacienta se zaměřujeme například na eliminaci nežádoucích účinků, nové indikace pro existující molekuly, rychlejší nástup účinku, nebo naopak na protrahovaný účinek, tam kde je to pro pacienta vhodnější, popřípadě změnu režimu podávání léčiva. Z hlediska technologických inovací jde o vylepšování procesů tak, aby výroba byl méně nákladná, vyžadovala menší množství surovin i energií, čímž v důsledku šetříme životní prostředí. Díky těmto inovacím také můžeme lépe konkurovat na trhu.
Jak vnímáte přínos farmaceutického průmyslu v České republice?
Farmaceutický průmysl má v Česku dlouhou tradici. Generický farmaceutický průmysl podle publikovaných údajů SÚKLu, jen v posledních 5 letech ušetřil státu na nákladech na léčiva 10 miliard korun. Již dnes přinášíme dvakrát větší přidanou hodnotu vyjádřenou v penězích na zaměstnance, než například automobilový průmysl. Výrazný rozvoj farmaceutického průmyslu by mohl přispět k často zmiňované transformaci české ekonomiky z „chudé“ na „bohatou“. Ze strategického hlediska by větší podpora výroby a vývoje léčiv také posílila nezávislost naší země na dovozech léčiv z rizikových zemí a zajistila tak dostupnost potřebné terapie pro naše občany.
Popisek: V globálním centru pro výzkum a vývoj, které má Zentiva v Praze, pracuje na 200 vědců 12 různých národností. Na svém kontě mají 55 aktivních mezinárodních patentů a užitných vzorů.
Jak velký je problém závislosti na dovozu z jiných zemích?
Velmi zásadní a na evropské úrovni o tom probíhá intenzivní debata. Události posledních let ukázaly zranitelnost Evropy. Farmaceutická výroba generik, která představují v evropském měřítku přibližně 70 % objemu vydaných léčiv, se na našem kontinentu se týká z naprosté většiny pouze lékových forem, účinné látky výrobci nakupují v Asii. Z Evropy výroba základních surovin kvůli neustálému tlaku na snižování cen léků postupem času téměř vymizela. Na některá onemocnění se pak účinné látky vyrábí jen v několika továrnách v Asii. Pokud by z jakékoli příčiny došlo k narušení dodavatelského řetězce, budeme mít velké problémy s dostupností léků například na diabetes, vysoký krevní tlak, či antibiotik. Ekonomicky navíc nedává velký smysl přenášet existující technologie výroby zpět. Taková investice by měla velmi nízkou nebo žádnou návratnost. Jedinou možností, jak závislost snižovat a vracet výrobu do Evropy, jsou tak principiální technologické inovace zajišťující konkurenceschopnost výroby v Evropě. Tímto směrem už se vydaly například USA.
Jak spolupracujete s Technologickou agenturou ČR a jak vnímáte státní podporu pro vědu a inovace?
V Zentivě nám velice záleží na kultivaci českého vědeckého prostředí. Bez špičkových vědců a inženýrů nebudeme schopni konkurovat na světových trzích. Vnímáme, že máme v ČR velký potenciál, který je ale do značné míry nevyužitý a část kapacit se investuje do průměrného výzkumu, který v konečném důsledku nikoho nezajímá. Také díky systematické práci TA ČR se ale inovační prostředí v ČR postupně rozvíjí a narůstá počet úspěšných průmyslových aplikací. V současné době díky podpoře TA ČR realizujeme s našimi akademickými partnery dva projekty zaměřené na vývoj nových metod predikce absorpce léčiv a na nové drug delivery technologie zvyšující biologickou dostupnost léčiv. Díky TA ČR tak může česká farmacie získat nejen nové klíčové technologie, ale i tolik potřebné experty.
Když mluvíte o kultivaci výzkumného potenciálu, jak se českými vysokými školami a vědeckými organizacemi?
Spolupráce Zentivy s akademickou sférou je velmi těsná. Společně s VŠCHT Praha, Univerzitou Karlovou a Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR jsme k tomuto účelu založili Centrum aplikovaného farmaceutického výzkumu, PARC (The Pharmaceutical Applied Research Centre). V nedávné době se rozšířil počet jeho členů a sdružuje nově i Všeobecnou fakultní nemocnici v Praze a Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Kromě PARC jsme také aktivně účastníme na práci inovačního clusteru Prague.bio a naši AI platformu rozvíjíme v rámci spolupráce s Českou asociací umělé inteligence.
Co přesně PARC dělá?
PARC rozvíjí model průmyslových doktorátů, který velmi úspěšně funguje v řadě průmyslově rozvinutých zemí EU. V rámci PARCu propojujeme odborníky z průmyslu s akademickými experty a nabízíme komplexní a praktické doktorské vzdělání, které pokrývá celý proces vývoje léčivého přípravku od vývoje aktivní substance a lékové formy, vývoje drug delivery systémů, farmaceutického inženýrství, až po klinické testování, registraci a industriální výrobu produktů pro trh. Naši studenti pracují na reálných průmyslových projektech a často končí doktorskou práci zároveň s praktickou aplikací jejich výzkumu ve formě nového léčiva na trhu. PARC se může pochlubit více než 30 patentovými přihláškami a publikací více než 100 vědeckých článků v posledních pěti letech. Na základě výsledků PARCu vznikla první start-upová společnost. V současné době spolupracuje s PARCem 35 doktorandů a 39 expertů z průmyslu a univerzit. PARC se účastní dvou velkých mezinárodních projektů v rámci celoevropských konsorcií a spolupracuje s celou řadou evropských i amerických univerzit. Naši studenti mají formou stáží možnost pracovat v nejlepších laboratořích v oblasti farmaceutických věd.
Popisek: Pracovníci Zentivy i studenti Centra farmaceutického výzkumu The PARC pracují v laboratořích Zentivy se špičkou a moderní technologií na inovacích generických léčiv a technologických inovacích postupů při jejich výrobě.